Víte, že…

... podle výzkumu společnosti NaZemi a agentury IPSOS jsou Klasa, Bio a Fairtrade mezi Čechy nejznámějšími certifikáty původu zboží?

 
 

Všechny tiskové zprávy


Vánoce: dostupnost eticky vyráběného zboží roste

Praha, 25. listopadu 2011 – Eticky vyráběné potraviny, hračky nebo oblečení jsou v České republice rok od roku dostupnější. V době Vánoc je dobré si připomenout, že dnes již lze toto zboží koupit nejen v malých obchůdcích, ale také v sítích supermarketů a hypermarketů.


Školy mohou být Fairtradové. Už i v České republice

Praha, 24. listopadu 2011 – právě dnes v České republice odstartovala národní verze kampaně Fairtradové školy. Ta je součástí širšího projektu Fairtradová města, který si již získal oblibu po celém světě. Jedná se o mezinárodní iniciativu označování míst, kde podporují fair trade. Titul Fairtradová škola mohou získat školy na všech úrovních vzdělávacího systému. Dávají jím najevo svou společenskou odpovědnost a zájem o globální rozvojové vzdělávání.


Fronta na banány před obchodem Tesco upozorní na nedostatek etického zboží na českém trhu

Praha 10. listopadu 2011 – Supermarkety nabízejí jen mizivé množství zboží, u něhož je zaručen jeho etický původ. Upozorní na to happening Fronta na banány před pražským Tescem na Andělu v úterý 15. listopadu 2011 přesně v 11 hodin. U kulisy staré socialistické prodejny, v kontrastu s novým nákupním centrem, se vytvoří fronta lidí v maskách, aby demonstrovala absurdnost situace: v současné době, kdy lze na trhu sehnat prakticky cokoli, není k dostání zboží, u něhož má zákazník jistotu, že vzniklo v podmínkách hodných civilizované společnosti.


Studie radí veřejným institucím jak nakupovat fair trade

Praha, 8. listopadu 2011 – České veřejné instituce dostaly návod, jak nakupovat fairtradové produkty. Se začleněním kritérií fair trade do vypisovaných zakázek jim pomůže nově vydaná studie Vztah veřejných zakázek a fair trade. Poptávání fairtradových produktů formou veřejných zakázek je v zemích EU běžným jevem, zdomácnět může i v Česku.


V Evropském parlamentu dnes 40 europoslanců posnídalo produkty spravedlivého obchodu

Praha/Brusel 13. října 2011 – Fairtradové snídaně (tj. snídaně z produktů tzv. spravedlivého obchodu) se dnes v Evropském parlamentu v Bruselu zúčastnilo na 40 europoslanců. Druhý ročník akce předčil očekávání: kromě poslanců snídali také zástupci Evropské komise, stálých zastoupení členských států EU, zaměstnanci evropských neziskových organizací i zástupci zemí globálního Jihu. Českou republiku reprezentovala europoslankyně Zuzana Brzobohatá. Evropský parlament již několik let kupuje pro svou spotřebu banány a kávu pouze ze systému fair trade.


ČR má první dvě Fairtradová města: Litoměřice a Vsetín

ČR má první dvě Fairtradová města: Litoměřice a Vsetín

Praha, 14. září 2011 – První dvě města v České republice splnila podmínky mezinárodní kampaně a dnes jim byl udělen titul Fairtradové město. Jsou jimi české Litoměřice a moravský Vsetín. První česká města se tak zařadila po bok tisícovky měst z celého světa, která ve své politice zohledňují společenskou odpovědnost a nabízí svým občanům lepší přístup k podpoře spravedlivého obchodu.


Další z pracovníků banánových plantáží v Guatemale zabit pro účast v odborech

Praha, 30. května 2011 – finanční ředitel guatemalské odborové organizace SITRABI Idar Joel Hernández Godoy byl ve čtvrtek 26. května zabit. Dva muži na motocyklech jej napadli na cestě z banánové plantáže Campo Nuevo do kanceláře SITRABI. Jde o druhou vraždu odborářského předáka v posledních několika týdnech.


Česko slavilo Světový den pro fair trade: veřejného pikniku se zúčastnilo 2500 lidí ve 41 městech a obcích

Praha, 14. května 2011 – v jednačtyřiceti českých a moravských městech a obcích dnes dopoledne snídali lidé produkty z fairtradové, bio a lokální produkce. Zapojili se tím do šňůry veřejných snídaňových happeningů konaných každoročně po celém světě na Světový den pro fair trade. Vyjadřují tím svůj zájem o výrobky, při jejichž produkci nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce.


Veřejná snídaně v 39 českých městech: v sobotu se slaví světový den pro fair trade!

Praha, 10. května 2011 – Téměř čtyři desítky českých měst a obcí se v sobotu 14. května zúčastní veřejného snídaňového happeningu, kterým oslaví Světový den pro fair trade. Každoročně se do „férového“ snídání zapojí více než sto tisíc lidí po celém světě. Vyjadřují tím svůj zájem o výrobky, při jejichž produkci nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce.


TZ Fairtradová města startují v České republice

Praha, 24. ledna 2011 – právě dnes v České republice oficiálně odstartovala národní verze úspěšné mezinárodní kampaně Fairtrade Towns (Fairtradová města). Kampaň Fairtradových měst zaštítilo Ministerstvo životního prostředí ČR, koncept má také podporu Národní sítě Zdravých měst ČR. Kampaň se neobrací jen na města a malé obce; status mohou získat i univerzity, školy či církve. Některá česká města (Brno, Litoměřice, Vsetín, Třebíč) fair trade podporují již nyní.