Víte, že…

... Nestlé se rozhodlo zařadit do sortimentu pouze tři výrobky z Fairtrade surovin, a to pouze ve Velké Británii a Skandinávii?

 

Malý dárek, velká změna 

Malý dárek, velká změna, to je i letos heslo obchodů NaZemi v době předvánočních nákupů. Během uplynulého půl roku se v našich dobrovolnických fairtradových obchodech NaZemi hodně změnilo. Pražský i brněnský obchod se přestěhovaly na novou adresu, našli jsme nové dodavatele zajímavých fairtradových produktů a také jsme vytvořili nový internetový obchod NaZemi. Nyní přišel čas udělat si opravdové fairtradové Vánoce!

Pražský obchod NaZemi najdete nově na rohu ulic Korunní a Řipská na Praze 3. Nový obchod nabízí více než 50 m2 prodejní plochy, v jednotlivých částech se nachází sortiment potravin, řemeslných výrobků, domácího textilu a oblečení a dále v obchodě najdete koutek s posezením a knihovnou, zkoušecí kabinku se zrcadlem a prodejní pult s automatickým kávovarem na přípravu čerstvého espressa s sebou. Brněnský obchod se změnil především po vizuální stránce. Nachází se jen několik kroků od starého obchodu - stále tedy na ulici Pekařské v centru Brna, nově však v domě s číslem 22. Sortiment obchodu zůstává zachován, jen se změnilo uspořádání a obchod dostal novou tvář. I v Brně se v obchodě nachází část s posezením a informačními materiály a kávovar na přípravu espressa s sebou.

otvíračka obchodu v Brně

Během léta se podařilo vyjednat dva nové dodavatele fairtradových potravin pro obchody NaZemi. Tito dodavatelé budou poskytovat náhradu za zboží od italské organizace Commercio Alternativo, se kterou jsme naši spolupráci ukončili po dlouhých šesti letech. výrobky v obchodech NaZemi tak budou nyní pocházet především od tradiční holandské fairtradové organizace Fair Trade Original, jejíž historie sahá až do roku 1959, a od britské společnosti Traidcraft, která vznikla v roce 1979 a je jednou z předních britských fairtradových společností. Při výběru dodavatelů bylo naší prioritou jednak zajistit důvěryhodnost dodavatele a jeho fungování v systému fair trade, zároveň ale přirozeně také nabídnout našim zákazníkům kvalitní a zajímavé produkty za příznivé ceny. Jsme přesvědčeni, že jsme svému předsevzetí plně dostáli.

Nově tedy mohou zákazníci v obchodech NaZemi nalézt velký výběr sáčkovaných i sypaných čajů, nové mleté kávy vysoké kvality, základní i prémiové čokolády, fairtradové džusy, sušenky a keksy, třtinový cukr a kvalitní červené víno.

S novým zbožím souvisí také nový internetový obchod, který jsme pro naše zákazníky v posledních měsících připravovali. Na adrese obchod.nazemi.cz se tedy nachází e-shop NaZemi, který nabízí především to nejlepší z našeho nového sortimentu, ale také například všechny prodejné publikace společnosti NaZemi, tedy především vzdělávací manuály a další materiály.

obchod nazemi

Nesmíme také zapomenout na to, že obchody NaZemi jsou místem pro setkání nejen pro naše zákazníky, ale také pro naše dobrovolníky, kteří jsou těmi, kdo zajišťují jejich každodenní provoz. Společnost NaZemi pracuje s dobrovolníky již od svého založení v roce 2003. V dnešní době se nejvíce našich dobrovolníků soustřeďuje právě kolem obchodů a prodejních míst NaZemi, které slouží jako stálé zázemí pro aktivity našich dobrovolnických skupin. Největší počet dobrovolníků máme již tradičně v Brně a v Praze, kde se dohromady jedná o desítky lidí, kteří se rozhodli část svého volného času věnovat podpoře fair trade. Naše obchody tak slouží z části také jako určitá komunitní centra, ve kterých se mají dobrovolníci příležitost potkat, bavit se, účastnit se různých školení a podobně. Tento rozměr je pro nás jakožto nevládní organizaci NaZemi naprosto klíčový. Jsme přesvědčeni o tom, že dobrovolnictví není jen jediným způsobem, jak můžeme provozovat obchody NaZemi, ale že má také velký přesah pro dobrovolníky samotné a českou občanskou společnost. Proto se také snažíme stále vylepšovat náš přístup k dobrovolníkům, nabízet jim nové aktivity a podporovat je v jejich činnosti.

Přijďte tedy na předvánoční nákupy do obchodů NaZemi. Zboží si také můžete předvybrat nebo rovnou objednat v našem internetovém obchodě. Nenechte se ale zmást, sortiment kamenných obchodů je mnohonásobně širší než sortiment obchodu na internetu.

Za smysluplné Vánoce!
Váš tým obchodů NaZemi