Víte, že…

... podle výzkumu společnosti NaZemi a agentury IPSOS jsou Klasa, Bio a Fairtrade mezi Čechy nejznámějšími certifikáty původu zboží?

 

Jak se fair trade liší od konvenčního obchodu?Fair trade se od konvenčního obchodu liší v cílech (usiluje o dlouhodobý udržitelný rozvoj výrobců a jejich komunit a o nabídnutí alternativy ve formě férových a současně kvalitních výrobků spotřebitelům; hlavním cílem tedy není maximalizace zisku) i v prostředcích, které zahrnují stanovenou minimální výkupní cenu u vybraných komodit, dlouhodobé obchodní vztahy s výrobci, vyplácení přinejmenším minimální zákonné mzdy, nebo takové mzdy, která pokrývá životní náklady v dané lokalitě (podle toho, která z nich je vyšší), zajištění bezpečného pracovního prostředí, vyloučení dětí z nevhodné a nucené práce a další.

Každé družstvo nebo výrobní firma ukládá část prostředků z fair trade do společného fondu, z něhož se na základě demokratického rozhodnutí pracovníků financují například vzdělávací projekty nebo projekty zaměřené na ochranu životního prostředí.

Spotřebitel získává nákupem fair trade výrobků s ochrannou známkou FAIRTRADE, nebo nákupem výrobků ze specializovaných fair trade obchůdků jistotu, že zboží, které spotřebovává, neničí životní prostředí a nezneužívá bezvýchodné situace pracovníků a zemědělců na druhé straně světa.To je oproti konvenční výrobě v rozvojových zemích zásadní rozdíl.