Víte, že…

... podle výzkumu společnosti NaZemi a agentury IPSOS jsou Klasa, Bio a Fairtrade mezi Čechy nejznámějšími certifikáty původu zboží?

 

Jak se pozná fair trade?

Certifikace Fairtrade a jiné způsoby záruky férového původuFairtradeVýrobek fair trade se pozná například podle ochranné známky Fairtrade přímo na obalech. Jedná se o nezávislé označení, které spotřebitelům zaručuje, že výrobky splňují stanovené sociální, ekologické a ekonomické požadavky spravedlivého obchodu. Na využívání známky dohlíží mezinárodní organizace Fairtrade International a její národní zástupci ve více jak 27 zemích. V současnosti nesou označení Fairtrade tisíce produktů, které jsou dostupné ve více než padesáti zemích světa. Více na www.fairtrade-cesko.cz a info.fairtrade.net.

Fairtradový výrobek lze také poznat podle značky fairtradové obchodní organizace, která jej uvádí na trh. V Evropě existuje několik desítek důvěryhodných obchodních společností a organizací, které obchodují výhradně podle principů spravedlivého obchodu a u některých svých výrobků známku Fairtrade nevyužívají.

logo el puente logo equo solidale logo EZA logo Gepa logo Fair Trade Original logo Oxfam


"Svým nákupem dáváme hlas nějakému ekonomickému a sociálnímu modelu, určitému způsobu výroby zboží. Zajímáme se o kvalitu zboží i o uspokojení z něho plynoucí. Nemůžeme však ignorovat podmínky, za nichž zboží vzniká - environmentální dopady a pracovní podmínky. Jsme s nimi spojeni, a tedy za ně odpovědni."

Anwar Fazal, prezident International Organization of Consumer Union, 1986