Fairtradová města

Iniciativa označování míst, kde je podporován fair trade.


www.fairtradovamesta.cz

Podpořte fair trade požadavkem na vaše město nebo školu, aby se zapojily do fair trade!

 

O kampani

Happening na Denisových sadech v Brně. Květen 2010.

Fairtradová města jsou mezinárodní iniciativou označování míst, kde je podporován fair trade. Cílem kampaně je osvěta o fair trade a podpora prodeje fairtradových produktů v daném městě. Status je udělován nejen městům a malým obcím, ale také univerzitám, školám, církevím a naboženským společnostem.


Kampaň v ČeskuCelosvětově je držitelem statusu Fairtradové město (Fairtrade town) již více než 1020 měst v 19 zemích světa. V lednu 2011 se ke kampani přidala i Česká republika. Iniciativu u nás koordinují Asociace pro fair trade, NaZemi a Ekumenická akademie Praha.


Kampaň v České republice zaštítilo
Ministerstvo životního prostředí a podporu jí vyjádřila Národní síť Zdravých měst.V České republice byla kampaň spuštěna začátkem roku 2011. Adaptaci britského modelu Fairtradových měst (Fairtrade town) do českého prostředí připravili společně Asociace pro fair trade, NaZemi a Ekumenická akademie Praha.

Města musí pro získání statutu splnit 5 kritérií:

  • je vytvořena místní řídící skupina za účelem podpory fair trade ve městě
  • město oficiálně podporuje fair trade (podpora fair trade je součástí strategických dokumentů)
  • v místních obchodech a kavárnách jsou dostupné fairtradové produkty
  • místní organizace podporují fair trade (školy, nevládní organizace, církve, knihovny apod.)
  • místní média informují o fair trade

  

Více o kampani naleznete na webových stránkách www.fairtradovamesta.cz, můžete se také stát fanoušky na Facebooku na www.facebook.com/fairtradovamesta

 

 

 

 

 

Fairtradová města jsou mezinárodní iniciativou označování míst, kde je podporován fair trade. Cílem kampaně je osvěta fair trade a podpora prodeje fairtradových produktů v daném městě. Status je udělován nejen městům a malým obcím, ale univerzitám, školám nebo církvím.

 

Celosvětově je držitelem statusu Fairtradové město (Fairtrade town) již více než 920 měst v 19 zemích světa. V lednu 2011 se ke kampani přidala i Česká republika. Iniciativu u nás koordinují Asociace pro fair trade, Společnost pro Fair Trade a Ekumenická akademie Praha.