Víte, že…

...z velkých maloobchodních řetězců v ČR nabízejí fairtradové výrobky již tyto řetězce: DM Drogerie, Globus, Interspar, Kaufland, Makro, Marks & Spencer a Tesco?

 

Banány Cavendish

Zpět


  • Ekvádor
  • Latinská Amerika
  • Ovoce

Banány jsou jedním z nejprodávanějších Fairtrade produktů a například na švýcarském trhu tvoří přes 50% veškerého prodeje banánů. U nás se zatím s fairtrade banány můžeme setkat jen náhodně, ve stálé nabídce je zatím nemá žádný obchodník.

Alternativou mohou být biobanány, které mnohdy pochází ze stejných družstev jako fair trade banány.

Ekvádorské družstvo APPBG (www.asoguabo.com.ec) je jedním z průkopníků pěstování fair trade banánů a dnes patří mezi jejich největší dodavatele. V současnosti sdružuje 15 místních sdružení zahrnující 339 farem malých a středních pěstitelů ze tří provincií jižního Ekvádoru, kde ve městě El Guabo sdružení také sídlí. Farmáři APPBG sdružení týdně dodávají průměrně 30000 krabic fair trade banánů, z nich část je certifikována také Bio. Kromě běžných banánů odrůdy Cavendish APPBG pěstuje také "babybanány" - odrůdu Orito.

Družstvo zajišťuje zdravotní péči ve vlastní poliklinice, příspívá na pomůcky školním dětem a podílí se na opravách škol. Pomáhá svým členským farmám s bio certifikací, provozuje vlastní balírny banánů a zajišťuje export.