Víte, že…

...se v roce 2009 prodalo na celém světě výrobků se známkou Fairtrade za více než 3,4 miliardy euro?

 

Čokoládová tyčinka Fairetta

Zpět


  • Pobřeží Slonoviny
  • Afrika
  • Kakao a čokoláda

Čokoládové tyčinky Fairetta jsou vyráběny z kakaa, třtinového cukru a dalších fair trade či bio přísad (např. brazilskou guaranou, indickým kokosem atd). Cukr pochází od paraguayského sdružení Manduvirá, malawijského Casinthula Cane Growers nebo filipínského ATC. Kakao je od bolivijského El Ceibo nebo sdružení Kavokiva z Pobřeží Slonoviny.

Družstvo Kavokiva neboli plným jménem Cooperative Agricole Kavokiva de Daloa (CAKD, www.kavokiva.net) bylo založeno v roce 1999 v oblasti Horní Sassandra, v srdci kakaového regionu v okolí třetího největšího města země Daloa. Z původních 600 členů se rozrostlo na současných 6000 s roční produkcí kolem 850 kontejnerů kakaa. Kromě kakaa členové družstva pěstují a mají certifikovanou ijako Fairtrade také kávu. Kavokiva v místním jazyce Gouro znamená "Spojme se dohromady". Sdružení sdružuje jak malé farmáře obhospodařující 1-2 hektary tak i větší, kteří mají víc než 15 ha. Celkem členové družstva obhospodařují plochu kolem 10 000 ha. Z nich 96% pěstuje kakao, 61 % kávu, kromě toho většinou pěstují pro vlastní potřebu také kukuřici, rýži a banány.

Družstvo bylo certifikováno Fairtrade v roce 2004, nyní je známé jako výrobce vysoce kvalitního kakaa a dobrou organizací po celé zemi. Družstvo poskytuje mikrokredity svým členům, školní stipendia žákům a studentům, buduje studny a pumpy ve vesnicích. V roce 2008 družstvo otevřelo exportní kancelář ve Švýcarsku a pomáhá s odbytem kakaa i dalším pěstitelům.

Fairetty lze najít v následujících variantách:

Bio mléčná s medovo-mandlovými křupinkami

Bio bílá s křupinkami

Mléčná s guaranou

Mléčná s kokosem

Mléčná s jogurtem - Black and White

Bio mléčná s quinoou

Bio mléčná s mléčnou náplní - Kids

45g

Čokoládová tyčinka Fairetta

Obchodník

EZA

Výrobce

Kavokiva