Víte, že…

...se v roce 2009 prodalo na celém světě výrobků se známkou Fairtrade za více než 3,4 miliardy euro?

 

Čokoládové vajíčko s fair trade překvapením Ponchito

Zpět


  • Dominikánská republika
  • Latinská Amerika
  • Kakao a čokoláda

Čokoládové vajíčko z 32% mléčné čokolády je obalem pro drobný dřevěný, keramický či textilní výrobek vyrobený za férových podmínek.

Kakao pochází od sdružení Conacado z Dominikánské republiky. Conacado zastřešuje 8 družstev v jednotlivých pěstitelských oblastech Dominikánské republiky, která sdružují celkem 152 menších farmářských společenství. Kakao se zde pěstuje v přítmí nižšího patra vlhkého tropického lesa jako součást polopřirozeného ekosystému. Na rozdíl od konvenčně, monokulturně pěstovaných kakaovníků, které mají vyšší výnosy, ale vyžadují chemické ošetřování, hnojení a vydatné závlahy, zdejší kakao roste tradičním způsobem. Kakaové boby se odvážejí do zpracovatelského centra družstva. Zde se eviduje kvantita a kvalita suroviny od každého člena. Zisky jsou významně vyšší než v případě dalších 30 tisíc dominikánských pěstitelů, kteří jako jednotlivci nemají přístup k žádné formě dalšího zpracování surových bobů a nabízejí pak méně kvalitní a levnější surovinu.

Zástupci členů družstva se několikrát do roka scházejí, aby rozhodli, jak naloží s prémií Fairtrade®. Nejčastěji investují do zlepšení svých zpracovatelských center, zpevnění cest v obcích, někdy přispějí na chudé ve vesnici či na místní školu. Mnozí oceňují zvláště možnost získat od družstva výhodnou půjčku.

Řemeslné výrobky do vajíček dodávají následující sdružení: filipínská Preda, indická Usha, guatemalská De la Selva, bolivijské Seňor de Mayo a peruánský CIAP.

20 g