Víte, že…

...z velkých maloobchodních řetězců v ČR nabízejí fairtradové výrobky již tyto řetězce: DM Drogerie, Globus, Interspar, Kaufland, Makro, Marks & Spencer a Tesco?

 

Čaj černý Assam Banaspaty Bio, sypaný

Zpět


  • Indie
  • Asie
  • Čaj

Černý čaj z čajové zahrady Banaspaty v východoindickém státě Assám je certifikován jako Bio.

Firma Tea Promoters India (TPI) byla jedním z průkopníků bio certifikace v oblasti pěstování čaje. V současnosti má od státu pronajaté čajové zahrady ve 3 oblastech Indie - 4 v Dardžilingu a po jedné 1 v Assámu a v Doáru.

TPI se dlouhodobě snaží proměnit stále ještě koloniální strukturu pěstování čaje. Kromě certifikace Bio a Fairtrade, což samo o sobě znamená výrazný posun k ekologičtějšímu a sociálně odpovědnějšímu způsobu pěstování a zpracování čaje se zaměřuje na posílení pozice žen, které tvoří převážnou část sběraček a pracují také v balírně čaje, kterou TPI provozuje v Kalkatě. TPI se stará o odbyt a balení, v kalkatské balírně zaměstnává 80 zaměstnanců.

Z Fairtrade prémie TPI financovala stavbu společenského centra a školy, zajišťuje různé vzdělávací kurzy a financuje penzijní fond pro své zaměstnance. Zaměstnanci mají oproti také nemocenskou, dovolenou nebo mateřskou dovolenou.

Majitelé TPI - rodina Mohan se dlouhodobě angažuje v oblasti ekologického zemědělství a fair trade, a byla mezi prvními průkopníky ekologického zemědělství v Indii.

100g