Víte, že…

... Nestlé se rozhodlo zařadit do sortimentu pouze tři výrobky z Fairtrade surovin, a to pouze ve Velké Británii a Skandinávii?

 

Čokolády Xoco

Zpět


  • Peru
  • Latinská Amerika
  • Kakao a čokoláda

Čokolády řady Xoco se vyrábí v následujících verzích: mléčná, mléčná s para ořechy, hořká, hořká s lískovými ořechy, hořká se zeleným čajem Earl Grey.

Čokoláda se vyrábí v Itálii z fair trade kakaa od dominikánského Conancado a třtinového cukru z paraguayského Manduvirá. Zelený čaj pochází od indického TPI a para ořechy dodává peruánské sdružení RONAP.

RONAP (Recolectores Orgánicos de la Nuez Amazónica de Peru - Sdružení peruánských sběračů bio para ořechů) sdružuje obyvatele z peruánské oblasti Madre de Dios, kteří se zabývají sběrem para ořechů. Provincie Madre de Dios leží v peruánské Amazonii u hranic s Bolívií a Brazílií. S pomocí organizace Candela z Limy RONAP ořechy dále zpracovává v továrničce v Puerto Maldonado a Candela se stará o odbyt a export. Kromě ořechů samotných se z nich vyrábí a vyváží i olej, používaný v kosmetice jako přísada pro zvlhčování pleti.

RONAP bylo založeno v roce 2003 42 sběrači, kteří mají koncesi na sběr v lesích a zároveň jsou odpovědní za kontrolu lesa v oblasti, kde mají povoleno sbírat. Dnes má 72 členů, kteří ročně produkují 88 tun vyloupaných ořechů. Díky spolupráci, bio certifikaci a fair trade získávají mnohem lepší cenu než dříve, když prodávali individuálně místním prostředníkům. RONAP dnes také vlastní podíl v britském dovozci a prodejci Fair trade ořechů Liberation (www.chooseliberation.com).

Para ořechy jsou významným produktem pralesa. Jeho sběr a prodej dává obživu mnoha sběračům a pomáhá tak zachovávat les, který by byl jinak za účelem zisku z dřeva či pro získání zemědělské půdy vykácen. Para ořechy - plody stromu juvie ztepilé (Bertholletia excelsa) rostou pouze v Amazonii. Jejich největším vývozcem je Bolívie, následovaná Brazílií a Peru. V mnoha jazycích se jim říká amazonské či brazilské ořechy, český název vychází z názvu brazilského státu Pará.

Balení: 100g