Férová snídaně ve vašem městě

Celostátní happening na oslavu Světového dne pro fair trade


www.ferovasnidane.cz

Podpořte fair trade 10. května 2014 svojí účastí na Férové snídani ve vašem městě!

 

Co je férová snídaně?

Férová snídaně ve vašem městě je happening na podporu fair trade. Koná se při příležitosti Světového dne pro fair trade, což je svátek, který slaví druhou květnovou sobotu tisíce lidí na celém světě. Přidejte se k nim a posnídejte taky! Letos snídáme v sobotu 10. května.

Myšlenka férové snídaně

Myšlenka Férové snídaně ve vašem městě je velmi prostá: sejděte se v parku, na nábřeží nebo na náměstí ve svém městě se známými, sousedy, kamarády nebo rodinou a společně posnídejte fairtradové a lokální suroviny. Jednoduše a zároveň moc příjemně tak stejně jako tisíce lidí na světě oslavíte Světový den pro fair trade a dáte najevo svůj zájem o téma spravedlivého obchodu a odpovědné spotřeby vůbec. Spousta lidí vyjadřující společnou snídaní podporu fair trade bude signálem, že nám nejsou lhostejné podmínky, za jakých se produkuje a obchoduje zboží, které běžně spotřebováváme.

Co s sebou na snídani?

Fairtradové dobroty se rády kamarádí s těmi lokálními. Můžete si upéct buchtu z fairtradového kakaa a cukru, biomouky, medu od místního včelaře a vajíček od souseda a k tomu si uvařit do termosky fair trade čaj nebo kávu. Nemáte čas ani chuť na pečení? Pak stačí chleba namazaný marmeládou z jahod z vaší zahrádky, fairtradovou čokoládovou pomazánkou nebo sýrem od místního farmáře.

Deka, hrníček, talíře, ubrousky, nože a lžičky by ve vašem košíku taky neměly chybět!

Férová snídaně v předchozích letech

Letos se koná již čtvrtý ročník. Happening se těší stále větší oblibě, zatímco v roce 2011 se Férová snídaně konala ve 41 městech a v roce 2012 v 57, tak loni již v 87 městech a obcích. Společně ve stejný den a čas tak v roce 2013 posnídalo po celé České republice 2 800 lidí.

Snídani organizovali jednotlivci, organizace i instituce a všechno dohromady zaštítila a koordinovala nevládní nezisková organizace NaZemi.

Snídalo se na různých místech – před knihovnou, v ZOO, v parku, na nábřeží nebo přímo náměstí uprostřed města. Někde se sešlo jen pár kamarádů, jinde jich byly desítky. Menu bylo také různorodé: od kakaa, kávy nebo čaje (samozřejmě fairtradových), které do termosky zvládl uvařit skoro každý, až ke složitějším kreacím: koláčům s fairtradovým logem nebo frgálům s fairtradovou marmeládou z maracuji. Ukázalo se, že s fairtradovými výrobky si dobře rozumí ty lokální: mléko, jogurty, sýry, bylinky, ovoce a zelenina nebo med.

Více informací na www.ferovasnidane.cz a na www.facebook.com/ferovasnidane.